Autor:
Andres Tennus

Euroopa õpingud 2022-2024

Loo autor Kristjan Tõnisson lõpetas Euroopa õpingute sessioonõppe 2024. aasta juunis tulemusega cum laude. Pea kogu tema kursus läbis kaheaastased õpingud nominaalajaga. "Minu lähenemine oli tööd võimalikult varakult ära teha, et vältida ülekoormust ja kiirustamist semestri lõpus – see jättis mulle piisavalt aega kõikide vajalike ülesannete edukaks sooritamiseks ja võimaldas seminaridel sisuliselt kaasa rääkida," avab Kristjan Tõnisson oma edu saladuse.

Head lugemist!

 

Õpi töö kõrvalt

Enne 2022. aastal Euroopa õpingute magistriprogrammi kandideerimist olin juba mõnda aega tundnud kiusatust töötamise kõrvalt magistriõpingud läbida. Varasemad magistriõpingud Oxfordis jäid ligi veerand sajandi taha ja hakkas tekkima tunne, et kui nüüd õppima ei asu, siis ei pruugi sellist võimalust enam tulla. Euroopa õpingute kasuks rääkis mitu kaalukat argumenti – tasuta õppimine, loengud kaks korda kuus Tartus, mis on mu kodulinn, rahvusvahelised lektorid ja osaliselt inglise keelne õpe. Euroopa Liit oli minu jaoks mingis mõttes nagu must kast – sain küll aru, et see mõjutab meie elu ja tegevust märksa rohkem, kui enamik inimesi arvata oskab, kuid ei teadnud, kuidas EL toimib, milline on selle ülesehitus ja institutsioonid ning kuidas on reguleeritud EL valitsemine ja otsustusprotsessid. Lõpliku valiku Euroopa õpingute magistriprogrammi astumiseks langetasingi selle põhjal, et õpinguid oli võimalik ühendada töötamisega ning sain uurida Euroopa Liidu ülesehituse ja toimimise erinevaid tahke, mis aitab igapäevatöös paremaid otsuseid langetada.

Euroopa õpingute magistriprogrammi tugevad küljed on väga heal tasemel õppejõud, külalislektorite ja poliitikute loengud ning tõhusalt toimiv koostöövõrgustik Euroopa ülikoolidega. Õpiaja vältel toimusid sageli õppekava välised loengud ja seminarid Euroopa Liidu päevakajalistel teemadel, rääkimas käisid Euroopa Parlamendi saadikud, kohaliku omavalitsuse ja riigiasutuste töötajad. Õpingute kõrghetked olid Eesti president Toomas Hendrik Ilvese ettekanne, kus avati uusi tahke Eesti liitumisest Euroopa Liidu ja NATO-ga, samuti Kääriku sügiskool, kus ettekande tegid Kaitseväe juhataja Martin Herem ja peaminister Kaja Kallas ning muidugi legendaarne Rein Toomla show. See kõik aitas lõimida õpingute käigus omandatud teoreetilised teadmised Euroopa Liidu praktilise toimimisega.

Erasmus+ õpiränne

Kindlasti soovitan kasutada võimalust EL-i rahastatud Erasmus+ programmi toel minna lühemaks või pikemaks ajaks õppima ja ennast täiendama Euroopa või maailma teistesse ülikoolidesse. Mina kasutasin seda võimalust kohe esimesel semestril ja osalesin lühiajalisel kursusel „Euroopa asjade hetkeseis – lõhed ida ja lääne vahel“ Praha Majanduskõrgkoolis, mis oli sisutihe ja väga arendav. Siena, Praha ja Tartu ülikoolide tudengid ja õppejõud moodustasid dünaamilise ja vastastikku täiendava koosluse ning nädalaga õppisin Euroopa Liidu välis- ja julgeolekupoliitikast ning sellega seotud otsustusprotsessidest enam kui kogu varasema elu vältel. Õpirändel leitud uued tuttavad moodustavad suurepärase koostöövõrgustiku, millest on kasu tulevikus – alati on tore, kui kuskile reisides ootab ees juba varasemast tuttav inimene.

Õpi üksnes ja ainult iseenda jaoks

Õpinguid alustades kujutasin ette, et see aeg saab olema pingeline ja andsin endale lubaduse, et kuna õpin üksnes ja ainult iseenda jaoks, siis ei puudu ma põhjuseta ühestki loengust või seminarist. Võtsin eesmärgiks loenguteks valmistuda ja olla loengute ajal 100% kohal, keskendudes õpingutele. Magistriõppe paremaks planeerimiseks koostasin iga semestri alguses detailse loetelu kõikidest eelseisvatest tegevustest, ülesannetest ja iseseisvatest kirjatöödest koos tähtaegadega. Aimasin, et õpingute vältel kipuvad tähtajad kontsentreeruma semestri lõppu ja mulle üldse ei meeldi kuhjuvate ülesannete ja saabuvate tähtaegadega kaasnev stress. Minu lähenemine oli tööd võimalikult varakult ära teha, et vältida ülekoormust ja kiirustamist semestri lõpus – see jättis mulle piisavalt aega kõikide vajalike ülesannete edukaks sooritamiseks ja võimaldas seminaridel sisuliselt kaasa rääkida.

Kui proovin sõnastada magistriprogrammis kogetud emotsioone, siis jääb sõelale ehe rõõm õppimisest, sest pärast pikka pausi õppimises oli vaimustav jälle koolipingis istuda ja akadeemilisi teadmisi koguda. Vähemalt samaväärset emotsionaalset naudingut pakkus oma kursusekaaslaste tundmaõppimine ja uute sõprade leidmine. Ilma Euroopa õpinguteta ei oleks me tõenäoliselt kunagi kohtunud ning ühised rühmatööd, õpiränded ja Tartu söögi- ja joogikohtade avastamised olid maagilised. Olen väga õnnelik ja tänulik, et mul oli au nende suurepäraste inimestega koos magistriõpingud läbida. Kursusel sõlmitud suhtlusvõrgustik kestab edasi ka pärast õpingute lõppu ja juba praegu teeme ühiselt plaane, et vilistlastena kokkusaamisi jätkata. Euroopa õpingute magistriprogramm oli minu jaoks elumuutev ja rikastav kogemus, mis tänu Skytte instituudi väga headele õppejõududele tõi Euroopa Tartusse kandikul kätte ja võimaldas põigata Tartust Euroopasse uusi teadmisi hankima. Seetõttu julgen Euroopa õpinguid soovitada kõigile, kel Euroopa Liidu vastu huvi ja kes tunnevad, et tahaks ennast töötamise kõrvalt magistriõpingutes proovile panna.

Kristjan Tõnisson
Euroopa õpingute vilistlane

Piret Ehin

Piret Ehin: „On punki ja pateetikat, on ideoloogiat ja anarhiat, elu ja saatust, muinasjuttu ja melanhooliat“

Mihkel Solvak

Mihkel Solvak: „Olete Tartu Ülikooli alati tagasi oodatud“

Ruth Sisask

Ruth Sisask: „Hea riigiteadlase valemis on kolm tingimust: julgus, oskus spekuleerida ja kogukond“